Recenze: Spirit of the North

Život přináší nejedno překvapení. A rozhodně z nich většina není pozitivních. Když proto narazíte na někoho, kdo chce s vámi tuto cestu sdílet, věřte, že jste našli spřízněnou duši. Průvodce, který při vás bude stát v každém nebezpečí a neopustí vás, když vám bude nejhůř. A kdo ví, třeba tím společníkem bude samotný Spirit of the North


„There is no chance, no destiny, no fate, that can circumvent or hinder or control the firm resolve of a determined soul.“ – Ella Wheeler Wilcox 

Spirit of the North je pocitová hra zasazená do krajiny inspirované severským folklórem. V roli obyčejné červené lišky si zprvu pokojně dovádíte ve sněhu a nasáváte všemi doušky chladivou atmosféru. Než se však stihnete pořádně zorientovat, setkáte se s ochráncem Světla, magickým liščím duchem. Ten vám bude společníkem na cestě za znovunalezením vlastní podstaty a obnovením rovnováhy.

CO SE POVEDLO

 • příběh vyprávěný skrz objevené obrazce
 • příjemný hudební doprovod

CO SE NEPOVEDLO

 • vizuální stránka je místy opravdu špatná
 • hlavní charakter působí odfláknutým dojmem
 • otevřené pasáže odvádí pozornost od příběhu
 • hudba si nijak nerozvíjí a občas působí monotónně
 • převod na next-gen konzole

POVÍDALA LIŠKA LIŠCE

Jestli existuje jeden jediný důvod, proč si Spirit of the North zahrát, tak je to příběh. Ten se vám do začátku poodkryje pomocí několika nástěnných kreseb, ostatní však nechá na vás. Ať už si budete myslet, že se jedná o ztracenou civilizaci, která zanevřela na svého duchovního ochránce, nebo uvěříte myšlence, že se vám před očima promítá svět zničený lidskou válkou, Spirit of the North vás nikdy neopraví.

Vlastní interpretace příběhu vás bude motivovat k průzkumu a hledání dalších obrazců, díky kterým si své myšlenky budete neustále upravovat a rozvíjet. Bez jediného slova, pouze za příjemného hudebního doprovodu řekne hra mnohem víc, než byste čekali, věřte mi.

NEVYTĚŽENÝ POTENCIÁL HUDBY

Spirit of the North má opravdu příjemné audio, tak co ta kritika, říkáte si. Hlavní problém vidím ve slově „příjemné“, protože nic jiného, než „příjemné“ to bohužel není. Na to, že se hra staví do role uměleckého zážitku, kde je příběh němý, čekala bych mnohem razantnější důraz na hudební doprovod. Poměrně dost citelně mi tak chyběla jistá gradace, budování napětí a gejzír muzikálových emocí v závěru putování. Abych byla navíc naprosto upřímná, kdyby na mě v poslední scéně nezaútočily titulky, čekala bych, že se příběh ještě o cca pět minut natáhne. A to jen z toho důvodu, že mi chyběla adekvátně reagující hudba.

ZANEDBANÝ VIZUÁL

Asi jsem do jisté míry rozmazlená, ale vychází-li hra v roce 2019, očekávám jistou vizuální úroveň. Maximálně dokážu pochopit nezávislé projekty s komplexní hratelností, kde jde vizuál stranou, protože vývojáři staví na něčem jiném. Nepochopím však, když se hra prezentuje jako zážitek, který by vás měl vtáhnout do děje očima a ušima. V takovém případě chci totiž koukat na televizi s otevřenou pusou, kochat se do zešílení a mít husí kůži po těle (pokud jste hráli Journey, víte, o čem píšu).

Neříkám, že každá scéna Spirit of the North vyzývá hráče ke zvracení do papírového pytlíku, to ne. Přijde mi však upřímně líto, že si vývojáři nedali s tímto aspektem více práce. Věřím totiž, že by si jinak tahle hra odnesla mnohem vyšší hodnocení.

VÍCE UMĚLECKÝ NEŽ HERNÍ ZÁŽITEK

Jedna z mála pozitivních věcí, ve kterých Spirit of the North vyniká, je přístupnost. Hru si bez problémů zahrajete, i když neumíte cizí jazyk, a vychutnáte přesto, že nejste fanoušci adventur. Ve hře totiž v devastující míře neděláte nic jiného, než hopkáte, sem tam zavrtíte ocáskem či výhružně zaštěkáte na zle vyhlížející červenou kouli. To však nemyslím vůbec špatně! Právě jednoduchá hratelnost je to, díky čemuž můžete všemi smysly zkoumat příběh, aniž by vás těžké puzzly či dialogy odváděly od vlastního přemýšlení.

Spirit of the North po vás nechce prakticky nic jiného, než abyste se pohodlně usadili, vydali se na cestu plnou poznání a nechali se unášet řetězcem vlastních myšlenek. A tak víc než klasický herní zážitek budete sledovat umělecké dílo vývojářů Infuse Games.

SHRNUTÍ:

Spirit of the North má potenciál vtáhnout hráče do světa, který mu pouze s pomocí několika obrazů a vlastní fantazie odkrývá příběh ztracené civilizace. Krásná myšlenka však stojí na značně nejistých základech, jež zážitek ze hry víc kazí než prohlubují. Počítat tak musíte s místy opravdu nehezkým vizuálem, příšernou animací lišky a pasážemi, které i ze zenového mistra udělají cholerického schizofrenika. Zklamáním budiž i hudba, která po určité době začne být v mnoha ohledech monotónní, nevyužívá žádné gradace v rámci děje a jen pramálo koresponduje s různorodým prostředím.

Jediným smysluplným důvodem, proč Spirit of the North dohrát, je opravdu příběh. A ten je (díky hernímu bohu!) opravdu povedený.

HODNOCENÍ: 5/10
 • Vývojáři: Infuse Studio
 • Vydavatel: Infuse Studio, Merge Games
 • Žánr: adventura, art game
 • Datum vydání: 31. 10. 2019
 • Platformy: PS4/PS5, Xbox Series X/S, PC, Nintendo Switch