Recenze: Conway Disappearance at Dahlia View

Stáří si nevybírá. Jen tiše čeká a hledá příležitost, jak se vloudit do našeho života. Když navíc nemáte velkou kliku, připoutá vás na kolečkové křeslo, sebere vám práci i rodinu. Vám pak nezbude nic jiného, než koukat lidem do oken a hledat v nich život, který vám utekl… stejně jako to dělá bývalý detektiv Robert Conway.


"The young man knows the rules, but the old man knows the exceptions." - Oliver Wendell Holmes

Conway: Disappearance at Dahlia View vás vezme do poměrně nudné čtvrti, kterou obydlují maximálně průměrní nájemníci. Vše se ale změní v moment, kdy se ztratí osmiletá Charlotte May, dcera jednoho ze sousedů. Večerní příjezd policie upoutá pozornost i bývalého detektiva Roberta Conwaye, kterému nedá zvědavost spát, a rozhodne se záhadné zmizení vyřešit pomocí svého důvtipu a fotoaparátu.

CO SE POVEDLO

 • systém práce nakládání s důkazy
 • technický stav hry
 • pěkný vizuál
 • klasický detektivní příběh, kterému však chcete přijít na kloub

CO SE NEPOVEDLO

 • občas zmatená práce s kamerou
 • otravná minihra

ODKRÝVÁNÍ PŘÍBĚHU A HONBA ZA DŮKAZY

Příběh je rozdělen do několika kapitol, které vám dají možnost podrobně prověřit své sousedy a najít tak viníka únosu. Jak ale velice brzy zjistíte, každý z nich má své tajemství a začne vykazovat vážné známky podezření. Proto si je prvně proklepnete svým fotoaparátem, a jakmile zpozorujete podezřelou činnost, vydáte se do akce. Se svým fyzickým omezením však nečekejte žádné drásající konfrontace. Tady půjde vše potichu a hlavně tak, abyste nevyvolali nechtěnou pozornost.

Práce se samotným fotoaparátem je velice jednoduchá. V podstatě prozkoumáváte okolí a ve chvíli, kdy je třeba pořídit snímek, objektiv jakoby sám od sebe zaostří. Nemůžu říci, že bych z toho byla kdovíjak nadšená, ale uznávám, že díky tomu hra rychle odsýpá a vy se za poměrně krátkou dobu po úvodní scéně dostanete k tomu, co činí hru tak zajímavou – k pátrání po důkazech.

Průzkum totiž tvoří hlavní část gameplaye. V podstatě otevíráte šuplíky, snažíte se dostat do zamčených dveří, procházíte písemné dokumenty, sbíráte předměty a fotíte vodítka, která vám pomáhají v dalším postupu. K tomu, abyste se však dostali k interakci, musíte být u daného předmětu opravdu blízko, což také znamená velice časté popojíždění s vozíčkem.

Ten je sice dobře navržený, ale stejně se nevyhnete mírné vlně frustrace, kterou nejspíš zažívá každý, kdo je upoutaný na invalidní vozík.

Každá část vyšetřování nakonec vyvrcholí určitým typem odhalení nebo konfrontace s nájemníky, kteří vás doslova vykopnou zpátky do svého bytu. Tento čas pak využijete k tomu, abyste nasbírané důkazy propojili a dali dohromady fakta.

Hra vás navíc do této části nepustí dřív, než budete mít v dané lokaci vysbíráno vše potřebné, a tak po pečlivém přečtení všech důkazů nebudete mít problém najít správné řešení. Sama pro sebe si teď říkám, jak by bylo zajímavé, kdybyste se jako detektiv mohli uchýlit k mylné dedukci a celý případ tím zkomplikovat. V Conway: Disappearance of Dahlia View však nic takového nenajdete. Příběh je jasně daný a vy se jen snažíte najít cestu k předem definovanému konci.

TAK TROCHU NEŠIKOVNÝ DETEKTIV

Ačkoli byste od zkušeného detektiva čekali jistou úroveň delikátnosti a obratnosti, Robert si na tradiční postupy moc nepotrpí. Šuplíky a dveře nechává otevřené, dotýká se všeho bez rukavic a při prohledávání bytů je mu úplně jedno, jak jsou věci uloženy. Je až trochu úsměvné, když si povzdechne, že se dostane do pekla za to, že se vydával za policistu, přestože během svého dosavadního vyšetřování poničil, rozbil a ukradl, co mohl.

MINIHRA NA PRODLOUŽENÍ HERNÍ DOBY

Snad jedinou oficiální výtku v Conway: Disappearance of Dahlia View mám proti minihře se zámkem. Jasně, když to vidíte poprvé, řeknete si proč ne, ale jakmile vás hra nutí dělat stejnou činnost potřetí a během půl hodiny počtvrté, už to zábavné není ani omylem.

V nastavení si minihru můžete naštěstí vyškrtnout z příběhu (a myslím, že tím rozhodně nic nezkazíte), ostatní se pak budou muset smířit s tím, že jim dost pravděpodobně dřív nebo později rupnou nervy.

SHRNUTÍ:

Conway: Disappearance at Dahlia View je třetí dobrodružství studia White Paper Games po Ether One a The Occupation. Oproti svým předchůdcům se jedná o poměrně jednoduchý příběh, který má sice k dokonalosti daleko, ale chytne pomocí několika intenzivních momentů. To už však neplatí pro minihru v podobě otevírání zámků, která je maximálně intenzivně otravná!

Nicméně některé aspekty opravdu připomínají poctivou detektivní práci, a když s úsměvem přehlédnete těch pár nedostatků, hra vám nabídne záhadu, kterou stojí za to prověřit.

HODNOCENÍ: 7/10
 • Vývojáři: White Paper Games
 • Vydavatel: Sold-Out Software, Fireshine Games
 • Žánr: Adventura
 • Datum vydání: 2. 11. 2021
 • Platformy: PC, Xbox One/Series X/S