Jak uspořádat narozeninovou oslavu aneb 5 kroků, které je třeba mít na paměti

Děti jsou dar, s kterým zažíváme radost a trápení. Dýcháme pro ně, milujeme je, ochraňujeme je a oslavujeme každý rok, který jsou s námi. Z celého srdce si přejeme, aby byl každý moment jejich narozenin jedinečný a nezapomenutelný.

Víte ale, jak na to?  

PŘÍPRAVA JAKO ZÁKLAD ÚSPĚCHU

Jako rodiče máme na starost mnoho věcí. Chodíme do práce, vyzvedáváme děti ze školy, vozíme je na kroužky, děláme s nimi úkoly, plánujeme jídlo a společný čas. I tak by se vám ale nemělo stát, že začnete narozeninovou oslavu svého dítěte plánovat týden před akcí.

Poctivá oslava vezme čas a je dobré s ní začít 3 – 4 týdny před termínem.

VYTVOŘTE SI PLÁN

V první řadě je nutné mít představu, jak chcete, aby oslava probíhala. Najděte si prostor, kde si celou akci vizualizujete od začátku do konce.  Zkuste být ve své představě co možná nejkonkrétnější. Nyní vezměte papír a celý průběh zaznamenejte.

Níže nabízíme hned několik tipů na co je dobré zaměřit svou pozornost:

  • Narozeninové téma – celá oslava by se měla odehrávat v jednotném duchu. Vyberte téma, které je pro vaše dítě aktuální (Frozen, Hotel Transylvánie, Medvídek Pú, Auta)
  • Časový rámec – mějte představu o tom, jak dlouho bude narozeninová párty trvat. Většinou se jedná o akce na 2 – 3 hodiny, počítejte tedy s tím, že dětem musíte zajistit pestrý a atraktivní program
  • Odpočinkový koutek – pokud jsou na vaše seznamu dětí i menší děti, které potřebují odpolední spánek, je dobré počítat i s tím, že budete potřebovat tyto děti někam umístit
  • Finanční rozpočet – určete si finanční sumu, kterou jste ochotni do oslavy investovat. Díky tomu, že budete již předem znát své možnosti, budete i jednodušeji dělat v průběhu plánování důležitá rozhodnutí

SEZNAM DĚTÍ A POZVÁNKY

Pokud máte přípravnou fázi za sebou (máte představu, jak bude oslava vypadat, máte finanční plán a seznam věcí, které je třeba obstarat), nastává fáze realizační.

Zde můžete využít nadšení a talent svého vlastního oslavence, vytvořit s ním seznam kamarádů a společně se pustit do tvorby pozvánek. Už na pozvánkách by mělo jít vidět, jaké téma se ponese celou oslavou. Nezapomeňte uvést datum, čas a místo oslavy (nemusí se vždy jednat o váš vlastní dům).


NA KAVIÁR ZAPOMEŇTE

Na velkolepé hostiny si děti moc nepotrpí. Alfa a omega úspěšného občerstvení je barevné a hravé jídlo. Ideálně takové, které si mohou samy svým způsobem dozdobit. Skvělou variantou jsou proto muffinky, palačinky, ovocné poháry , ale také sendviče, pizza a zábavně nastrojená zelenina. Nezapomeňte ani na pitný režim, který by měl obsahovat nejen sladké nápoje, ale i čistou vodu.

DORT, NA KTERÝ SE NEZAPOMÍNÁ

Jedním z největších zážitků, které si děti z oslav odnáší jsou vzpomínky na jejich narozeninové dorty. Nepodceňujte proto jejich přípravu a pokud nejste talentovaný cukrář/ka, doporučujeme přenechat tuto aktivitu odborníkům. Jedině tak zaručíte, že se vše povede na 100 % a vy budete mít o starost méně.

OMALOVÁNKY UŽ NESTAČÍ

Mít dobře naplánovanou oslavu je jedna věc, ale naplánovat ji tak, aby se na ni děti doopravdy bavily je věc druhá. Skvělý organizační TIP je mít na oslavě několik stanovišť (ideálně označeny čísly nebo obrázky), ke kterým děti mohou libovolně chodit. Zajistíte tak plynulý chod celé akce. Myslete rovněž na to, že by u každého stanoviště měl být aspoň jeden dospělý člověk. Obzvlášť v případě, pokud na své oslavě máte nafukovací atrakce nebo kreativní dílny.

A jaké atrakce děti nejvíce baví? Připravili jsme si pro vás malou inspiraci:

  • Malování na tělo i obličej

Malování na tělo i obličej je evergreen, který děti nikdy nepřestane bavit a pokud máte po ruce člověka, který toto umění perfektně ovládá, je o zábavu postaráno.

  • Kreativní dětské dílny

Kreativní dílny jsou moderně pojaté výtvarné a tvořivé aktivity jejichž výsledek si mohou děti odnést s sebou domů. Dílny jsou magnetem pro holčičky, ale i kluky, pokud se jedná o téma s auty, piráty nebo dinosaury.

  • Klaunská vystoupení

Co by byla oslava bez klauna, že? Klaunská vystoupení jsou barevná, zábavná a plná balónků. Jedná se i o jednu z mála aktivit, kde se děti mohou sejít společně. Díky tomu je vhodné následně děti přesměrovat na krájení narozeninového dortu nebo občerstvení.

  • Nafukovací atrakce

Chcete dodat narozeninové oslavě tu pravou třešničku? Objednejte dětem nafukovací atrakce! Skákací hrady, skluzavky nebo nafukovací horolezecká stěna! Dneska můžete mít prakticky cokoliv.

POŽÁDEJTE O POMOC

Poslední, ale zároveň i nejdůležitější krok je uvědomění, že na všechno nemusíte být sama. Požádejte o pomoc rodinné příslušníky a dejte jim úkoly, které jsou schopni zvládnout. Pokud se jedná o větší oslavu, spojte se s maminkami a dejte hlavy dohromady. Ani nevíte, jak moc se vám uleví, když budete mít kolem sebe lidi, kterými budete moci své nápady sdílet.

Přijde vám pořádání oslav náročné? Využijte možnost spolupracovat s odborníky a objednejte si Akce na klíč, kde za váš vše důležité zorganizují a postarají se o plynulý chod celé události.