Gamescom 2022

Gamescom 2022 byl o něco komornější a klidnější než jak si ho pamatuji z minulosti. To však ani náhodou neznamenalo, že by přišel o své tolik typické kouzlo! Nabitý program Opening Night Live byl skvělý a přinesl požehnané množství světových premiér i trailerů her, na které se všichni těšíme. A co jsme měli možnost vidět?

Psát podrobně o všech ukázkách, které nám prezentace ONL představila, by bylo hloupé, a tak jsem se rozhodla vybrat pouze pár titulů, které mě upřímně zaujaly.

The Lords of the Fallen

Píše se říjen 2014 a herní svět vítá hru s názvem Lords of the Fallen. Akční RPG se souls-like prvky. Pro fanoušky Dark Souls se jednalo o titul, který přetrpěli při čekání na Bloodborne, ale nováčci žánru si libovali.

Dnes máme listopad 2022, souls-like hry vychází minimálně dvě za rok a nikdo se tomu už moc nediví. A tak se vlastně ani my nedivíme, že nám studio Hexworks představilo The Lords of the Fallen. Výpravný RPG titul s pořádně vypasanými bossy, pěknou stylizací a zatraceně epickou hudbou (Ostatně, čekali byste od těchto her něco jiného?).

Hra má vyjít v roce 2023 na PC, PS5 a Xbox Series X/S.

Moving Out 2

O tom, že život stěhováka je plný zapeklitých problémů a překvapení jsme se mohli přesvědčit už u předchozího titulu Moving Out. Ten byl skvělý! Ale chyběla mu jedna základní a důležitá věc, online coop. Hru jste si totiž mohli zahrát až se čtyřmi přáteli, ale pouze u sebe doma.

Svou chybu z roku 2020 chtějí vývojáři naštěstí napravit, a tak už v prvních vteřinách traileru na Moving Out 2 křičí, že všechno bude na tuty ONLINE! A já jsem jen zvědavá, jak se jim to povede.

Datum vydání by měl být rok 2023 a hra výjde na PC, PS5, Xbox Series X/S, Switch

Under The Waves

Některé hry si zapamatujete, protože vám během průchodů daly pořádně zabrat a jiné zase pro jejich jedinečnou atmosféru či příběh.

O Under The Waves zatím mnoho nevíme, ale už jen z prvního traileru je mi jasné, že tahle hra drnká přesně na ty struny, které mám ráda. V této fázi tedy pouze doufám, že vývojáři z Parallel studia nic nepodělají a já dostanu zážitek, na který se už teď začínám těšit.

Titul Under The Waves by měl vyjít v roce 2023 na PC, PS4/PS5, Xbox One a Series X/S.

Return to Monkey Island

Jestli mě paměť nešálí, tak poslední Monkey Island jsme měli možnost navštívit v roce 2009. Recenze tehdy nebyly vůbec špatné, ale co si budeme povídat, pět her je pět her a kdo by chtěl zkoušet štěstí po šesté, že?

No, tak vývojáři Terrible Toybox si řekli, že to risknou a vzkřísí titul, s kterým mnoho z nás vyrostlo. Return to Monkey Island je klasická point-and-clic adventura, která vás vystřelí do tolik známých lokací z prvních dílů. Na své cestě potkáte staré známé a nevyhnete se ani ikonickému úhlavnímu nepříteli LeChuckovi. Tahle hra jednoznačně cílí na veterány, ale užít by si ji měli i ti, které titul minul.

Hra vyšla 19. 9. 2022 na PC, PS5, Xbox Series X/S a Switch.

Lies of P

Příběh Pinocchia zná z rukou italského spisovatele Carla Collodi snad každý. Na veselého chlapečka, kterému se při lži protáhne nos však můžete v této adaptaci zapomenout. Vývojáři z Neowiz Games vytáhli na svět špínu a tmu krutého světa a obdařili Pinocchia úctyhodnými bojovými schopnosti. Jo, a to všechno hezky zabalili do souls-like stylu.

Lies of P má vyjít v průběhu roku 2023 na PC, PS5 a Xbox Series X/S.

The Expanse: A Telltale Series

Rozpad studia Telltale v roce 2018 nebyl pěkný. Naštěstí se však nejednalo o jejich úplný konec. O rok později totiž většinu práv odkoupilo vydavatelství LCG Entertainment, které slibovalo, že budou v duchu Telltale i nadále pokračovat. No, a vypadá to, že to myslí opravdu vážně (příkladem budiž The Wolf Among us), protože na The Game Awards 2021 oznámili The Expanse: A Telltale Series, hru založenou na motivech stejnojmenného seriálu.

Letos se nám The Expanse představuje o něco víc. Hlavní hrdinka Camina Drummer bude rozhodovat o osudu opuštěné lodi Artemis. Chybět by neměla ani typicky těžká rozhodnutí a morální šedá zóna.

Hra by měla vyjít v létě 2023 na PC, PS4/PS5, Xbox One a Series X/S.

Blacktail

Při zmínce o vydavateli Focus Entertainment si nejspíš většina lidí vybaví úspěch příběhu A Plague Tale. To by se však mohlo velice brzy změnit! Už 15. prosince 2022 se totiž na PC a konzolích objeví Blacktail. Hra polského indie studia The Parasight, o kterém vlastně nikdo moc neví.

Blacktail má jednoznačně krásnou stylizovanou grafiku a příběh opřený o slovanskou mytologii, který vám bude převyprávěn prostřednictvím dívky obviněné z čarodějnictví. Hra by měla mít velký důraz na učiněná rozhodnutí, nabídnout propracované lukostřelecké souboje, rybaření, kouzlení či vylepšování vlastních dovedností.

Na nejnovější video se můžete mrknout tady: https://www.youtube.com/watch?v=N-ToeyARPP8&t=79s

Dorfromantik

A teď něco i pro Nintendo. Dorfromantik je hra, která se trochu obtížně řadí do konkrétního žánru. V základu snad ale můžeme napsat, že se jedná primárně o budovatelskou strategii, kde řešíte celou řadu zajímavých hádanek. Vaším úkolem je logicky pokládat jednotlivé dílky krajin a snažit se, aby si byly vzájemně prospěšné. Navíc bez tlaku a stresu, že se vám ekosystém zhroutí. Za mě by tak Dorfromantik mohl být hrou, která aspiruje na další příjemný počin, u kterého si budete užívat vizuál a těšit se ze světa, který vám roste přímo před očima.

Hra by měla vyjít na PC a Nintendo v prosinci 2022 v německé edici a dále v roce 2023 s anglickou lokalizací.

Hogwarts Legacy

Mysleli jste si, že se do mého výběru nedostane výlet do Bradavic?! Tak to mě pořádně neznáte. Ačkoli jsme o téhle hře slyšeli v průběhu roku již mnohokrát, není špatné si připomenout, že už 23. února 2023 se Hogwarts Legacy dostane na PC i všechny minulé/současné konzole.

Nový trailer nám poodkryl zase trochu víc z příběhu a ukázal, že si na své cestě budeme moci zvolit i používání temné magie. Pochybuji však, že s touhle „vychytávkou“ budu mít stále možnost starat se o kouzelné tvory, co?

Kompletní seznam představených her s linkem👇: